BORDERLINE I TERAPIA DBT
Osoby cierpiące na zaburzenie osobowości z pogranicza (Borderline) borykają się z trudnościami związanymi z impulsywnością, dużym lękiem przed odrzuceniem, poczuciem pustki oraz niestabilnością relacji. Zaburzenie to wpływa na wiele sfer życia i wymaga leczenia.
Terapia dialektyczno-behawioralna zawiera elementy terapii poznawczo-behawioralnej i została stworzona, aby pomóc osobom cierpiącym z powodu silnej dysregulacji emocji i zachowań impulsywnych, które wpływają na jakość życia. DBT pomaga w wypracowaniu nowych nawyków i zachowań, które umożliwiają budowanie zdrowych relacji i umiejętne radzenie sobie z własnymi emocjami. Skupia się również na zmianie przekonań, które leżą u podłoża problematycznych zachowań.
Trening umiejętności składa się z czterech modułów: Uważność, Regulacja Emocji, Interpersonalna Efektywność oraz Radzenie sobie w Kryzysie.
Badania pokazują efektywność terapii dialektyczno-behawioralnej w leczeniu Borderline (Neacsiu i in., 2014) jak i również poprawie funkcjonowania w przypadku osób z ADHD, zaburzeniami odżywiania oraz zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.
